Przerzeczyn - Zdrój jest jednym z niewielu uzdrowisk, gdzie w leczeniu stosuje się wodę radoczynną - czyli zawierającą niewielkie ilości radonu, nietrwałego pierwiastka promieniotwórczego. Emitowane przez radon promieniowanie wywołuje w organizmie szereg korzystnych dla zdrowia procesów, działających leczniczo między innymi w schorzeniach reumatycznych.
Przerzeczyn-Zdrój to uzdrowisko nizinne (240 m n.p.m.), w związku tym jego klimat jest łagodny. Uzdrowisko bazuje na wodach mineralnych - siarczkowo-radonowych, wapniowych, magnezowych i żelazistych.
Wody radonowe to - obok szczaw (wód zawierających ponad 1000 mg/l wolnego dwutlenku węgla - rozpuszczonego) i wód termalnych (wody o temperaturze powyżej 20 st. C, mierzonej na wypływie z ujęcia) są trzecim typem wód leczniczych charakterystycznych dla Sudetów i występują tylko w rejonie tych gór.
Najczystsze źródła.
Nisko zmineralizowane wody radoczynno-siarczkowe, zawierające siarczki wapnia i magnezu są unikalnymi naturalnymi wodami leczniczymi nie tylko w skali Polski, ale także Europy. Lecznicze źródła siarkowe ówczesnego Dirsdorf zostały odkryte w 1821 r. podczas poszukiwań chryzoprazu.
Na obszarze uzdrowiska Przerzeczyn-Zdrój występują trzy rodzaje wód: