Park przy ul. Batalionów Chłopskich - historyczna rewitalizacja!

Po okresie ponad 80 lat rozpoczynamy porządkowanie i rewitalizację parku przy ul. Batalionów Chłopskich w Przerzeczynie - Zdroju.
Mieszkańcy z pewnością znają obecny stan tego wspaniałego, ale bardzo zaniedbanego na przestrzeni kilkudziesięciu (!!) lat parku…
Tym bardziej jego uporządkowanie i przywrócenie do możliwości użytkowania to przedsięwzięcie nie tylko ogromne pod względem powierzchni, ale także ilości pracy oraz nakładów finansowych.
Ciekawostką jest planowany w tym miejscu m. in. budynek winoteki z leżakownią, tuż przy winnicy na przyległym stoku!
Kiedyś na tym terenie poza pięknym i zadbanym drzewostanem, znajdował się również tzw. pałac górny:

cyt. polska-org.pl:
Zbudowany w 1860 roku przez Fryderyka Fabiana von Pfeil, wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych członków rodu, otoczony dużym parkiem z aleją dębową w południowej jego części. Pałac przetrwał wojnę w stanie bardzo dobrym i służył do roku 1959, kiedy spłonął, jako dom dziecka. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie fragmenty ruin pomieszczeń piwnicznych

cyt. palaceslaska.pl:
Pałac został ufundowany w miejscu starszej siedziby przez Friedricha Fabiana hrabiego von Pfeil und Klein Ellguth (ur.1804r., zm.1884r.) około 1860 roku. Kolejni właściciele pałacu dokonali jeszcze kilku przebudów. Przed 1945 rokiem rezydencja była budynkiem murowanym, potynkowanym, założonym na planie prostokąta, dwukondygnacyjnym, nakrytym dachem czterospadowym o niewielkim nachyleniu połaci. Fasada (elewacja zachodnia) posiadała dziewięć osi. W centralnej części pałacu znajdował się trzyosiowy ryzalit mieszczący główne wejście. Ryzalit wieńczył trójkątny przyczółek. Co zaskakujące elewacja ogrodowa (wschodnia) była siedmioosiowa, także z centralnym ryzalitem. Umieszczone w nim dodatkowe wejście do budynku poprzedzał kolumnowo-filarowy portyk. Elewacje pałacu były bogato zdobione detalem architektonicznym, zastosowano zarówno boniowanie, jak i wydatne gzymsy: kostkowy wieńczący i gzyms kordonowy między kondygnacjami. Okna przyziemia posiadały proste opaski, okna drugiej kondygnacji akcentowały ozdobne nadokienniki. Przed frontem pałacu znajdował się gazon.

Na bieżąco będziemy informować o postępach prac, ale już dziś zapraszamy także na spacery wśród starych drzew i zieleni tego wspaniałego parku!

Poniżej galeria obrazująca historyczne widoki na park i pałac:

..a tak park wyglądał jesienią 2022 roku, jak widać tylko lisy mogły przedrzeć się niektórymi ścieżkami:

projekt zagospodarowania parku pokazywaliśmy już w wiadomości z maja 2022 roku, którą można znaleźć tu: LINK

© 2021 Przerzeczyn-Zdrój
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram