Koncert z okazji 300-letniej rocznicy urodzin Christiana Gregora

"Christian Gregor urodził się 1 stycznia 1723 r. w Przerzeczynie - Zdroju jako chłopskie dziecko Georga i Marii Gregorów. Jego życie od początku nie należało do łatwych - ojciec zmarł 14 dni przed jego narodzeniem, a matka gdy miał 7 lat. Dzięki opiece jaką otoczyła go przerzeczyńska społeczność, w tym zwłaszcza rodzina von Pfeilów, mógł się wykształcić i okazać min. utalentowanym muzykiem oraz kompozytorem.

Na swojej drodze życia był nauczycielem, księgowym, bibliotekarzem, organistą, sekretarzem, pastorem i w końcu … biskupem w kościele Braci Morawskich. Miał za sobą także kilkuletnie podróże z misjami dyplomatycznymi do Stanów Zjednoczonych, Litwy, Rosji. I zawsze w swoim sercu niósł wspomnienie przerzeczyńskiej ojczyzny.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii życia tego niezwykłego człowieka, ale i posłuchać XVIII - wiecznej muzyki Christiana GREGORA serdecznie zapraszamy 23. czerwca do przerzeczyńskiego kościoła o godzinie 19.00."

za: Stowarzyszenie Muzeum Wsi Niemczańskiej, post FB

© 2021 Przerzeczyn-Zdrój
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram